fbpx

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

infolinia 880 880 053

Szybkie odkwaszanie gleby

szybkie odkwaszanie gleby przez rozsiew nawozu - grafika wpisu

Czy odkwaszanie gleby jest ważne?

Intensywne uprawy, położenie geograficzne, a także zbyt mała ilość substancji organicznej niekorzystnie wpływa na glebę powodując spadek poziomu pH poniżej 5,0. Odkwaszanie gleby jest konieczne w co drugim gospodarstwie. Stosowanie wyłącznie nawozów mineralnych skutkuje małą zasobnością warstwy próchniczej i dużym zasoleniem gleb, co w praktyce przekłada się na obniżenie wartości odżywczych i gorsze plony.

Pewne i szybkie odkwaszanie gleby

Słabe plonowanie wynika z kilku czynników m.in. zakwaszenia gleby,jej nieprawidłowej struktury oraz niskiej wartości odżywczej. Niedostatek nawozów organicznych ma bezpośrednie przełożenie na pojawienie się zakwaszenia. Regulacja odczynu gleby pozwala na zaopatrzenie roślin w potrzebne składniki pokarmowe, a także wpływa na strukturę gleby i stosunki powietrzno-wodne.

Mając na uwadze konieczność szybkiej poprawy jakości gleby, a także bezpieczeństwo upraw rozwiązaniem, które pozwoli na uzyskanie optymalnych wyników jest zastosowanie wapna organicznego zawartego w nawozie organiczno-mineralnym OrCal® – 1 tona produktu zawiera 250 kg wapnia (CaO). Należy podkreślić, że aktywny hydrat wapnia jest związkiem o wysokiej reaktywności i zdolności odkwaszającej. W krótkim czasie pozwala na bezpieczne podniesienie odczynu pH bardzo kwaśnej gleby do poziomu 6,5 – 6,8 na okres oscylujący w granicach 2-4 lat. Plusem stosowania nowoczesnego i złożonego nawozu jest zawartość materii organicznej wpływającej na poprawę struktury próchnicznej, ogólne użyźnienie gleby, poprawę jej struktury i odżywienie roślin. Będące częścią receptury OrCal® wapno organiczne jest całkowicie bezpieczne tak dla roślin, jak i środowiska. Plusem zastosowania tego nawozu jest jego wysoka rozpuszczalność w wodzie na wynosząca 1,7g/1000ml – dla porównania rozpuszczalność kredy i węglanów wapnia wynosi zaledwie 0,02g/1000 ml.

Stosowanie nawozu OrCal® przy odkwaszaniu gleby

Spadek wartości odczynu pH gleby jest wyznacznikiem dawki CaO, której zadaniem jest podniesienie współczynnika. Stosowane zazwyczaj wapno w postaci wspomnianej kredy i węglanów wapnia wchłania się powoli, a na pierwsze efekty trzeba czekać nawet 3 lata. Szybkie odkwaszanie gleby zapewnia wapno w formie tlenowej CaO, które nie stwarzają zagrożenia niekontrolowanego i gwałtownego podwyższenia odczynu gleby i jej przesuszenia. Oprócz tego stosowanie nawozu OrCal® z wapnem w formie tlenowej ma pozytywne aspekty ekonomiczne wynikające z mniejszych nakładów pracy i czasu poświęconego na aplikację.

OrCal® to nawóz zawierający wszystko, czego potrzebuje zakwaszona, wyjałowiona gleba. Materia organiczna odżywia glebę, poprawia strukturę i ma bezpośredni wpływ na jakość upraw, a wapno tlenowe szybko podnosi odczyn gleby. Bezpieczne i skuteczne odkwaszanie i nawożenie to jakość gwarantowana przez OrCal®.