Ważnym kryterium wyboru nawozów wapniowych jest ich szybkość działania, związana głównie ze składem chemicznym nawozu. Na rynku dostępnych jest pięć rodzajów wapna: wapno dolomitowe, tlenkowe, węglanowe, krzemiany oraz produkty zawierające aktywny hydrat wapnia (Ca(OH)2), z serii OrCal® i OrCal® pHregulator®. Skupmy się jednak na nawozach tlenkowych oraz ich zaletach i wadach, a także podobieństwach i różnicach w stosunku do działania preparatów naszej marki.
Nawozy tlenkowe nazywane są także po prostu wapnem palonym lub wapnem tlenkowym. Ze względu na to, że są to bardzo szybko działające substancje, mogą one mieć niekorzystny wpływ na środowisko. Wapno tlenkowe o wzorze chemicznym CaO, w odróżnieniu od produktów z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® nie zawiera materii organicznej ani substancji odżywczych, takich jak azot (N), fosfor (P), potas (K), magnez (Mg) i siarka (S). Wapna tlenkowe zawierają jony wapnia, które bardzo szybko zobojętniają jony wodorowe, znajdujące się w roztworze glebowym i z dużą siłą nasycają kompleks sorpcyjny gleby, wypierając z niego jony wodoru oraz glinu. Dlatego właśnie proces odkwaszania za pomocą wapna może być niebezpieczny – w przypadku aplikacji produktów z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® dodatek materii organicznej zachodzi w dużo mniej agresywny sposób. Wadą wapna tlenkowego jest jego zbyt reaktywne działanie, które zachodzi bezpośrednio w glebie, co nie zawsze korzystnie oddziałuje na próchnicę i materię organiczną, które są bezpośrednim składnikami ziemi. Wysokie stężenie CaO w glebie powodują zaburzenie jej homeostazy. Z tego też powodu wapna tlenkowego bezwzględnie nie można stosować na krótko przed siewem oraz pogłównie. Reaktywność nawozów tlenkowych i ich skład chemiczny mogą spowodować poważne zaburzeniach we wschodach roślin, co nie zdarza się w przypadku naszych produktów. Preparaty z serii OrCal® i OrCal® pHregulator®, ze względu na opatentowany skład oraz formę w jakiej występują, mogą natomiast być stosowane w tych okresach przed siewem oraz pogłównie.
Kolejną ważną informacją, dotyczącą zastosowania wapna tlenkowego, jest to, że może ono zakłócać naturalne przemiany mikrobiologiczne w glebie, w wyniku czego nastąpi degradacja cennej próchnicy. Produkty tego rodzaju również bardzo często są kłopotliwe w wysiewaniu i mocno pylą, dlatego też nawozy tlenkowe nadają się jedynie do odkwaszania gleb ciężkich i zbitych. Preparaty z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® przeznaczone są do stosowania na wszystkich rodzajach ziemi, bez względu na ich bonitację. Dodatkowym atutem użycia naszych produktów jest również rozluźnienie wadliwej struktury gleby. Nawóz organiczno-mineralny OrCal® oraz środek poprawiający właściwości gleb OrCal® pHregulator® wykazują podobieństwo w działaniu do wapna tlenkowego, dzięki szybkości osiąganych efektów, jednak produkty naszej marki są bezpieczniejsze w użyciu. Dzięki temu, że podnoszą pH gleby pewny i sprawdzony sposób, mogą być także stosowane pod różne gatunki roślin, warzyw i owoców oraz na trwałe użytki zielone.