Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

infolinia 880 880 053

Nawozy dolistne

nawozy dolistne podczas aplikacji opryskiwaczem - grafika wpisu

Nawozy dolistne – jedna z metod nawożenia

Dbanie o wysoką jakość upraw wymusza sięgania po różne metody nawożenia. Coraz częściej słyszy się głosy, że nawozy dolistne to jeden z najskuteczniejszych sposobów, dzięki któremu można właściwie stymulować wzrost i rozwój roślin. Najczęściej są polecane do stosowania w przypadku suchej gleby, która utrudnia roślinom pobieranie substancji odżywczych. Czy jednak nawozy dolistne są odpowiednią formą nawożenia i czy są konieczne?

Czym są nawozy dolistne?

Nawozy dolistne są rekomendowane do stosowania doraźnego. Są one mieszaniną mikro i makroelementów, które mają pozytywny wpływ na prawidłowy rozwój roślin i intensyfikują plonowanie. Ich zadaniem jest także stymulacja wzrostu, wzmocnienie i ochrona roślin przed patogenami chorobotwórczymi. Jak sama nazwa wskazuje, nawozy dolistne są aplikowane bezpośrednio na zielone liście i łodygi roślin dzięki czemu są lepiej i szybciej wchłaniane. Należy podkreślić, że stosowanie tego rodzaju nawożenia ma charakter wyłącznie doraźny, w sytuacji pojawienia się niedoborów mikroelementów. Można je stosować przez cały okres wegetacji, a ich skład musi być odpowiednio dopasowany do rodzaju uprawy. Minusem stosowania nawozów dolistnych jest ryzyko ich zmycia przez opady atmosferyczne. Co więcej są one mniej trwałe.

Kiedy zazwyczaj stosuje się nawozy dolistne?

Mając na uwadze doraźny charakter nawozów dolistnych są one stosowane w sytuacji, w której konieczne jest natychmiastowe działanie pomagające usunąć skutki wystąpienia niedoborów składników pokarmowych. Przyczynami takich niedomagań są niesprzyjające warunki atmosferyczne tj. susza, która zatrzymuje składniki odżywcze w glebie, a także niska zawartość związków próchniczych i nieprawidłowe pH gleby. Zbyt wolne dostarczanie wartości odżywczych oraz zaburzona mineralizacja negatywnie wpływają na wzrost upraw i ich jakość. Trzeba zaznaczyć, że nawozy dolistne dostarczają wyłącznie niektóre, potrzebne do wzrostu upraw pierwiastki, należą do nich bor, żelazo, mangan, molibden, miedź i cynk. Pozostałe -azot, potas, fosfor, magnez i siarka – muszą zostać zaaplikowane doglebowo, a nawożenie nimi metodą dolistną jest stosowane wyłącznie sporadycznie. Według wielu opinii nawożenie dolistne jest często spóźnione, a tym samym ma miejsce w momencie, w którym niedobory składników pokarmowych w roślinach jest już widoczne. Poza tym ta metoda nie rozwiązuje problemów ubogiej w mikro i makroelementy gleby.

Skuteczne odżywianie i nawożenie – dobra alternatywa dla nawozów dolistnych

Nawozy dolistne muszą w swojej recepturze być odpowiednio dopasowane do specyfiki uprawy. Niestety, trudno znaleźć właściwy skład i tym samym dostarczenie roślinom dokładnie tego, czego potrzebują nie jest takie oczywiste. Trzeba także podkreślić, że niska wilgotność rośliny rodzi niebezpieczeństwo, że oprysk wyschnie zanim zostanie wchłonięty.
Zastosowanie kompleksowego systemu doglebowego lub do stosowania pogłównego tj. nawóz organiczno-mineralny OrCal® pozwala na właściwe przygotowanie gleby do siewu, lub dostarczenie składników w trakcie wegetacji roślin. Specjalna receptura bogata w zbilansowane mineralne składniki pokarmowe (1 tona OrCal® zawiera około 47 kg azotu (N), około 25 kg fosforu (P2O5), 13,8 kg potasu (K2O) oraz co najmniej 250 kg wapnia (CaO) wpływa bezpośrednio na dostarczenie mineralnych i organicznych składników pokarmowych roślinom, ich ochronę przed patogenami oraz zabezpieczenie przed spadkiem plonu. OrCal® w pośredni sposób wpływa na wzbogacenie gleby w substancje organiczne, poprawia parametry i strukturę gleby, stymuluje rozwój mikroorganizmów glebowych.

Odpowiednie przygotowanie gleby przy zastosowaniu nawozu organiczno-mineralnego OrCal® pozwala zapobiec ewentualnym niedoborom i zwiększyć plonowanie już od pierwszego użycia.

    Zapytaj o cenę

    Wypełnij formularz a my przygotujemy dla Ciebie niezobowiązującą ofertę.

    Podanie powyższych danych osobowych w formularzu jest dobrowolne, ale konieczne w celu analizy i udzielenia odpowiedzi na Pana/Pani zapytanie dotyczące oferty na produkty z serii OrCal®.

    Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w formularzu przez „Evergreen Solutions Sp. z o.o.” z siedzibą w Pyrzycach (74-200), ul. Lipiańska 73/33 oraz Partnerów współpracujących z Evergreen Solutions Sp. z o.o. w celu:

    OrCal® - rewolucja w odkwaszaniu i użyźnianiu gleby