Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

infolinia 880 880 053

Kreda granulowana

Czy kreda granulowana może sprawdzić się lepiej niż nawóz OrCal®?

Kreda granulowana przeznaczona jest do nawożenia upraw warzyw, roślin sadowniczych oraz ozdobnych. Szczególnie poleca się ją do gleby o odczynie kwaśnym. Jak jednak radzi sobie w porównaniu z nawozem organiczno-mineralnym OrCal®?

Jako naturalne źródło skoncentrowanego węglanu wapnia, kreda granulowana swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim jako środek odkwaszający glebę. W przeciwieństwie do nawozów wapniowych (kredy, dolomity i krzemiany), produkty z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® są wszechstronnym środkiem, poprawiającym wiele różnych właściwości gleby, m.in. wspomagają występowanie pożytecznych organizmów glebowych. Dolomity i kredy (pospolicie nazywane węglanami) mają jednak niski poziom rozpuszczalności w wodzie – wartość ta wynosi 0,02g/1000ml. Dla porównania, wartość rozpuszczalność produktów z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® to 1,7g/1000ml. Tak wysoki poziom przyswajalności zawdzięczają one użyciu aktywnego hydratu wapnia, którego wpływ na odkwaszenie gleby jest zauważalny, a związane z tym efekty widoczne są już w pierwszym plonie po użyciu naszego nawozu. Oczywiście, dodatkowy wpływ na skuteczność produktów, produkowanych przez markę OrCal®, ma materia organiczna – czego efektem jest obfite plonowanie. Nasze preparaty są bowiem generatorem próchnicy, podnoszą poziom substancji organicznej w glebie. W odróżnieniu od kred, dolomitów, wapna węglanowego i krzemianów, produkty OrCal® oraz OrCal® pHregulator®, dzięki połączeniu materii organicznej (organika) oraz calcium podnoszą poziom humusu w ziemi, co sprawia, że w glebie powstają frakcje próchnicy, najlepsze z punktu widzenia buforowania zdolności sorpcyjnych gruntu. Dlatego też nasze artykuły przeciwdziałają efektom uszy, zwiększając zasobność gleb. Badania szybkości alkalizacji środowiska, przeprowadzone przez firmę Evergreen Solutions, potwierdzają, że kreda granulowana ma znacznie słabsze działanie od produktów marki OrCal®, które pozwalają znacznie szybciej i efektywniej podnieść pH gleby.

Dlaczego warto zamienić kredę granulowaną na nawóz OrCal®?

Produkty z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® nie tylko szybko i skutecznie odkwaszają glebę – prawie 100 razy lepiej niż kreda granulowana! – ale także dostarczają glebie oraz roślinom potrzebnych makro i mikroelementów. Nasze preparaty działają więc wielopoziomowo – dzięki poprawie odczynu pH gleby zwiększają dostępność i efektywność pobierania przez rośliny azotu (N), fosforu (P), potasu (K), wapnia (Ca), magnezu (Mg) i siarki (S).


Wyniki pomiarów szybkości alkalizowania nawozów:

Lp.Czas (s)Wartości pH
OrCal® pHregulator®Nawóz wapniowy węglowo-magnezowyKreda granulowana z magnezem
107,357,357,26
21510,847,377,45
33011,617,437,76
46012,087,518,31
59012,287,558,68
612012,407,608,97
718012,557,659,28
824012,637,699,40
930012,697,739,47

Wybierz to, co najlepsze dla Twoich upraw.
Zadbaj o przyszłość gleby i ziemi uprawnej!

bigbag nawozu orcal
  1. Produkty z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® z powodzeniem mogą służyć do wapnowania każdego rodzaju gruntu. Mają doskonałe właściwości odkwaszające, co w połączeniu z zawartą w nim organiką (materią organiczną) wpływa pozytywnie na wzrost plonu. Preparaty te wspomagają rozwój systemu korzeniowego, co zwiększa zdolność roślin do pobierania z gleby składników pokarmowych. Poprawiają również strukturę gleby, co przekłada się na stworzenie warunków do rozwoju mikroorganizmów, a także wzmacniają odpowiedni rozkwit flory i mikroflory pola uprawnego. Stosowanie produktów z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® na użytkach zielonych prowadzi do wzrostu zawartości minerałów w roślinach oraz uzupełnia zasoby materii organicznej w glebie.
  2. Produkty z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® nadają się do nawożenia zarówno przed siewem lub sadzeniem roślin, jak i do stosowania pogłównie. Środki z serii OrCal® i OrCal® pHregulator mogą być stosowane na wszystkich rodzajach pól uprawnych, w sadach oraz ogrodach i użytkach zielonych (TUZ). W przypadku upraw polowych zalecane jest stosowanie preparatu wiosną przedsiewnie i pogłównie, zaś jesienią na ściernisko pod orką. Na użytkach rolnych nawóz należy wysiać pogłównie wczesną wiosną lub jesienią. Dawkowanie należy ustalić indywidualnie, w oparciu o obecny oraz pożądany odczyn pH gruntu, warunki agrochemiczne gleby, jej rodzaj oraz typ roślin uprawnych.
  3. Stwierdzono również, że rośliny, które wyrosły na polach nawożonych produktem z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® cechuje większa odporność na czynniki chorobotwórcze i atmosferyczne, np. susze, upały, gradobicia, burze, przymrozki i mrozy, podtopienia, śnieżyce; są także chronione przed skutkami ubocznymi stosowania środków chemicznych.
  4. OrCal® ogranicza rozwój niektórych patogenów glebowych, chorób grzybowych i bakteryjnych, a także szkodników (m.in. nicieni, drutowców).
  5. Według badania Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach OrCal® pozytywnie wpływa także na wzrost biomasy roślin – wartość procentowa wynosi od 20% do 40%. Nasi klienci natomiast zauważają wzrost zawartości białka w ziarnach zbóż o około 30%. Efekt ten zapewnia dobre ukorzenienie oraz odżywienie plonów, na które wpływ mają nawóz organiczno-mineralny OrCal® oraz środek poprawiający właściwości gleby OrCal® pHregulator®.

Współczesne rolnictwo wymaga od nas
nowoczesnych rozwiązań.

Kreda granulowana nie zapewni Twoim uprawom tak doskonałych warunków wzrostu jak produkty z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® – wybierz preparaty, które działają szybko, skutecznie i wszechstronnie!