Nawożenie podczas suszy
Jak wynika z informacji przekazanej przez resort rolnictwa na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa straty spowodowane suszą zbliżają się do 4 mld złotych a poszkodowanych jest ponad 130 tys. gospodarstw. Klęska dotknęła ok. 3,5 mln hektarów. Czy przed suszą można się zabezpieczyć, zmniejszyć jej skutki? Zapraszamy do lektury poniższego materiału, gdzie przedstawiamy nasze obserwacje upraw, gdzie użyto produkt z serii OrCal®. Niedługo będziemy dysponować pełnym raportem z badań – na pewno się nim podzielimy.
Działanie OrCal® pod lupą
Przetestowaliśmy OrCal® w uprawie rzepaku ozimego. Wysiew został przeprowadzony doglebowo jesienią 2017 roku, w dawkach 0,5t/ha i 1t/ha (OrCal® wymieszany z orną warstwą gleby).
Próby glebowe z poletek doświadczalnych (36 kwater) pobierane były 9 lipca 2018, przed żniwami. Oceniane parametry:
- Zmiana odczynu pH gleby
- Zasobność w makroskładniki
- Poziom próchnicy
- Mikrobiologia warstwy ornej
Wyniki badania są w opracowaniu przez dr hab. inż. Piotr Szulc, prof. nadzw. Katedra Agronomii UP w Poznaniu.
Nasze obserwacje
We wszystkich kwaterach nawożonych produktem z serii OrCal®, bez względu na dawkę 0,5t/ha czy 1t/ha – gleba ma wyraźnie lepszą strukturę, wygląda na bardziej żyzną, bardziej próchniczą i przyjazną systemowi korzeniowemu rośliny uprawnej, Gleba jest wilgotna mimo intensywnej kilkutygodniowej suszy.
Sonda wkręcana w kwatery nawożonych produktem z serii OrCal®, bez oporów pobiera pełną próbę glebową. Gleba z sondy nie wysypuje się a po umieszczeniu w foliowych woreczkach oddaje wodę (wszystkie woreczki są zroszone od wewnątrz).
Pobieranie prób glebowych, tą samą sondą, na kwaterach nie nawożonych produktem z serii OrCal®, sprawia trudność. Sonda penetruje warstwę orną gleby z wyraźnym oporem, a gleba pobrana wysypuje się z sondy. Jest przesuszona, o strukturze bardzo luźnej, jest mocno usypliwa. Na skutek obniżonej wilgotności jest zdecydowanie mniej zasobna w mikroby glebowe (co zapewne potwierdzą wyniki mikrobiologiczne gleby).
Obserwacje z badań OrCal® – dr hab. inż. Piotr Szulc, prof. nadzw. Katedra Agronomii UP w Poznaniu.
Porównanie roślin:
1) 50% NPK + 0,5t/ha
Rośliny zdecydowanie wyższe, łuszczyny w gronie są grubsze, miąższość łuszczyn jest zdecydowanie większa, łodyga do samego końca jest zielona.
2) 50% NPK bez OrCal®
Rośliny niższe, łuszczyny cieńsze i krótsze, miąższość łanu zdecydowanie mniejsza, rośliny są wyschnięte i rzadsze.