Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

infolinia 880 880 053

Nawóz dolomitowy

Nawóz dolomitowy – czy warto go stosować?

Wśród nawozów mineralnych częstym wyborem rolników jest nawóz dolomitowy – pozyskiwany z przemiału skał wapniowo-magnezowych, odkwasza glebę i uzupełnia braki magnezu, ale czy w sposób adekwatny do oczekiwań rolnika?

Nawozy dolomitowe używane są zarówno w rolnictwie ekologicznym (rolnictwo ekologiczne), jak i konwencjonalnym. Na efekty, takie jak wzbogacenie gleby o wapń i magnez oraz odkwaszenie ziemi trzeba jednak czekać nawet kilka lat. Nawóz dolomitowy jest wapnem pochodzenia naturalnego, pozyskiwanym z mielenia skał wapniowo – magnezowych (dolomitu). Jest popularnym nawozem przeznaczonym do stosowania w uprawach warzyw, roślin sadowniczych i ozdobnych, szczególnie na glebach bardzo kwaśnych, kwaśnych i lekko kwaśnych o niskiej zasobności w magnez i wapń. Brak magnezu i wapnia w glebie uniemożliwia wydajną produkcję roślinną. Stosowanie, często w nadmiarze, skoncentrowanych i fizjologicznie kwaśnych nawozów sztucznych typu NPK, przy skąpym i nieregularnym nawożeniu obornikiem, powoduje duże zakwaszenie gleb. Z wapnem dolomitowym (nawozem dolomitowym) jak z każdym nawozem mineralnym, należy także uważać, aby nie przenawozić ziemi – nieodpowiednia dawka dolomitu może nawet zniszczyć jej strukturę.

Jeśli zależy Ci więc na tym, aby szybko i skutecznie zalkalizować glebę (bezpiecznie, trwale podnieść pH gleby) i dostarczyć jej odpowiednich makro oraz mikroelementów, wybierz nawóz organiczno-mineralny OrCal® lub środek poprawiający właściwości gleby OrCal® pHregulator®. Zawarty w nich aktywny hydrat wapnia oraz substancja organiczna działają bezpieczniej i szybciej od innych nawozów – wartość rozpuszczalności w wodzie dla hydratu wapnia wynosi aż 1,7g/1000ml, dzięki czemu efekty widoczne są już w pierwszym plonie. Wystarczy niewielka ilość wilgoci np. rosa, opady atmosferyczne lub / i naturalna wilgotność glebowa, by w pełni rozpuścić produkt z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® oraz aktywizować pożądane właściwości aktywnego hydratu wapnia. Organika zawarta w produktach z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® doskonale użyźnia, wzbogaca glebę i stymuluje pożyteczne szczepy mikrobów glebowych w warstwie ornej, co wpływa także na procentowy wzrost zawartości próchnicy (substancji organicznej w glebie) oraz poprawę sprawności gleby jej kondycji i poprawy przebiegu pozytywnych procesów w kompleksie sorpcyjnym w glebie.

Dlaczego OrCal® jest bardziej przyjazny dla środowiska niż nawóz dolomitowy?

Dzięki temu, że OrCal® i OrCal® pHregulator® jest bardzo dobrze przyswajalny przez ziemię oraz ze względu na to, że reguluje on odczyn pH gleby na dłuższy czas, ekonomika uprawy wyraźnie się poprawia, tak naprawdę wystarczą, przysłowiowe 2 deszcze lub wymieszanie OrCal’u z orną warstwą gleby by produkt skutecznie podniósł pH gleby do poziomu pożądanego przez rolnika (farmera) w sposób w pełni bezpieczny. Dzięki zastosowaniu OrCal® i OrCal® pHregulator® można zastosować (zalecane w drugim roku stosowania) zmniejszenie mineralnego nawożenia azotem i fosforem (kompensata użycia N, P, K przy użyciu OrCal® i OrCal® pHregulator®), które wyraźnie wpływa natomiast na zmniejszenie zatrucia wód gruntowych oraz cieków wodnych. Po zastosowaniu produktu OrCal® i OrCal® pHregulator® jako efekt zastosowania, w glebie nastąpiło związanie metali ciężkich w glebach do tzw. form rezydualnych. Formy rezydualne nie są rozpuszczalne w roztworze glebowym, nie są dostępne dla roślin, nie są pobierane i magazynowane w roślinach, mają także mniejszą możliwość przechodzenia do wód gruntowych.

Cecha
OrCal® i OrCal® pHregulator®
KredyDolomity
Wpływ na zmniejszenie zatrucia wód gruntowych w tym wiązanie metali ciężkich obecnych w glebie do form rezydualnych.TakNieNie
Rozpuszczalność w wodzie1,7 g/1000 ml0,02 g/1000 ml0,02 g/1000 ml
Wartość pH uzyskana w badaniu Evergreen Solutions12,699,537,73

Dlaczego nawóz OrCal® i OrCal® pHregulator® zdobywa uznanie wśród polskich i zagranicznych rolników?

bigbag nawozu orcal
 1. Certyfikowana technologia FuelCal®, którą wykorzystujemy przy produkcji oraz przygotowaniu substancji organicznej, zapewnia sterylny i higieniczny substrat. Na dalszych etapach procesu zamienia się on w sypki nawóz organiczno-mineralny OrCal® lub środek poprawiający właściwości gleby OrCal® pHregulator® – nie znajdują się w nich żadne groźne patogeny, a wręcz przeciwnie. Nasz wyrób stymuluje pożyteczne mikroby glebowe, ograniczając jednocześnie rozwój pleśni, grzybów i chwastów kwasolubnych. Efekt ten zapewnia kontrolowana elektronicznie reakcja egzotermiczna oraz reagent WapCal® wykorzystywany w technologii FuelCal®. Badania potwierdzają, że FuelCal® jest technologią zupełnie bezpieczną dla środowiska i pozwala ograniczyć problem odpadów organicznych.
 2. Nawóz OrCal® i OrCal® pHregulator® skutecznie podwyższa pH gleby, a dzięki poprawie odczynu rośliny mogą szybciej i skuteczniej pobierać azot, fosfor, potas, wapń, magnez oraz siarkę, a także białka i aminokwasy. Zwiększa się także dostępność tych składników w ziemi. Zapewnienie roślinom optymalnego odczynu pH w strefie korzeniowej pozwala im rozwijać się i zwiększać nie tylko u podstawy – rośnie także ich biomasa oraz zawartość białka w zbożach. Według badań, które przeprowadzone były na polach uprawnych, gdzie użyto nawozu organiczno-mineralnego naszej marki, biomasa wzrosła od 20 do 40%, natomiast klienci potwierdzają wzrost białka w ziarnach o około 30%
 3. Rośliny, które nawożone były OrCal® są także dużo bardziej odporne na czynniki chorobotwórcze oraz atmosferyczne, takie jak burze, gradobicia, susze i upały, podtopienia, mrozy, przymrozki oraz śnieżyce. OrCal® chroni także rośliny przed skutkami ubocznymi stosowania środków chemicznych.
 4. OrCal® i OrCal® pHregulator® uzyskał pozytywne opinie nie tylko od polskich rolników – zdobywa popularność również m.in. w Niemczech. Dodatkowo, produkty naszej firmy zostały wprowadzone do obrotu decyzją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – potwierdzenie wysokiej jakości produktu uzyskaliśmy także od Instytutu Upraw i Nawożenia Gleby w Puławach, Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej oraz Instytutu Ochrony Środowiska.
 5. Produkty z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® są źródłem wolno uwalnianej materii organiczne poprawiające sprawność gleby.
 6. Produkty z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® są źródłem mikronutrientów (boru B, kobaltu Co, manganu Mn, strontu Sr), który w precyzyjnie dobranych dawkach korzystnie oddziaływają na uprawę roślin.
 7. Proces technologiczny FuelCal® przy użyciu reagenta WapCal® zgodnego z normą zakładowa nr R.292513, w którym wytwarzane są produkty nawozowe z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® spowodował, że zmniejszył się udział i biodostępność metali wymienialnych i/lub związanych z węglanami (FI), frakcji redukowalnych (FII) oraz frakcji utlenialnych (FIII), a więc najbardziej ruchliwych w środowisku na rzecz frakcji rezydualnej (IV).
 8. Po zastosowaniu produktów OrCal® i OrCal® pHregulator® część metali ciężkich już obecnych w glebach po kontakcie z produktem z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® i zawartym w nim aktywnym hydratem wapnia może przejść do form rezydualnych, a więc trudno rozpuszczalnych co może mieć znaczący wpływ na kondycję gleb i ich możliwą rekultywację.

OrCal® i OrCal® pHregulator® zapewni Ci dużo lepsze działanie niż nawóz dolomitowy!

Nasz produkt to kompleksowa odpowiedź na potrzeby rolników – stworzona przez rolników dla rolników. Przekonaj się sam!

Zamów nawóz Kontakt

  Zapytaj o cenę

  Wypełnij formularz a my przygotujemy dla Ciebie niezobowiązującą ofertę.

  Podanie powyższych danych osobowych w formularzu jest dobrowolne, ale konieczne w celu analizy i udzielenia odpowiedzi na Pana/Pani zapytanie dotyczące oferty na produkty z serii OrCal®.

  Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w formularzu przez „Evergreen Solutions Sp. z o.o.” z siedzibą w Pyrzycach (74-200), ul. Lipiańska 73/33 oraz Partnerów współpracujących z Evergreen Solutions Sp. z o.o. w celu:

  OrCal® - rewolucja w odkwaszaniu i użyźnianiu gleby