fbpx

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

infolinia 880 880 053

Jak gospodarować z głową, czyli OrCal® – nawóz na trudne czasy

Wzrost kosztów produkcji, niskie ceny skupu płodów rolnych, susza – to główne problemy z którymi muszą mierzyć się na co dzień polscy rolnicy. Powoduje to, że na rynku poszukiwane są produkty poprawiające efektywność gospodarowania w tych trudnych czasach. Jednym z nich jest OrCal®, który sprawdza się na każdym polu.

Produkty OrCal® to organiczno-mineralne środki poprawiające właściwości gleby. Powstają przy użyciu polskiej, opatentowanej technologii. Posiadają decyzję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dopuszczającą do obrotu oraz pozytywne opinie m.in. Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Instytutu Medycyny Wsi, Instytutu Ochrony Środowiska. Dzięki zawartości wapnia w postaci aktywnego hydratu oraz materii organicznej – szybko odkwaszają, użyźniają i odżywiają glebę. Mogą być stosowane w uprawach polowych, warzywnictwie, ogrodnictwie i na TUZ. Jak działa OrCal®?

Zwiększenie przyswajalności N,P,K – zmniejszenie wydatków na nawozy wieloskładnikowe

OrCal® szybko i skutecznie podnosi odczyn pH gleby nawet +1 punkt w trzy miesiące, przy dawkowaniu 1t/ha. Jak wiemy od wysokości pH zależy przyswajalność azotu, fosforu i potasu przez rośliny. Dla przykładu jeśli odczyn pH jest na poziomie 5 punktów, przyswajalność N,P,K wynosi odpowiednio, około.: dla azotu – 50%, fosforu – 30%, potasu – 60%. Stosując OrCal®, podnosząc pH o +1 można zwiększyć pH i tym samym zwiększyć przyswajalność N/P/K odpowiednio, do około: azot – 90%, fosfor – 50%, potas – 100%. To znakomity wynik, który przekłada się na konkretne oszczędności.

Za to już zapłaciłeś wcześniej – czyli odblokowanie N,P,K zgromadzonych w glebie

Stosowanie nawozów wieloskładnikowych przy zbyt niskim odczynie pH powoduje, że – tak jak pisaliśmy wyżej – tylko część tych makroskładników będzie udostępniona roślinom. Podnosząc szybko pH, dzięki OrCal® – odblokowujemy w glebie to za co już wcześniej zapłaciliśmy.

Do odzyskania nawet 500 kg/ha N,P,K z resztek pożniwnych

OrCal® najczęściej stosowany jest na resztki pożniwne. Rolnicy, którzy tak od lat robią wiedzą doskonale jakie bogactwo N,P,K można wydobyć np. ze słomy kukurydzianej. Przy plonie słomy kukurydzianej 15 t/ha można wprowadzić do gleby nawet 175 kg/ha azotu, 85 kg/ha fosforu, 250 kg/ha potasu. OrCal® stwarza odpowiednie środowisko i przyspiesza procesy rozkładu resztek pożniwnych, dzięki czemu możemy wprowadzić do gleby nieprawdopodobne ilości makroskładników N,P,K i innych. To są olbrzymie oszczędności!

OrCal® w walce z suszą

Im więcej próchnicy w glebie tym lepsze magazynowanie wody potrzebnej roślinom. Stosując OrCal® zwiększamy poziom próchnicy. Pamiętajmy, że wzrost zawartości materii organicznej w glebie o 1% powoduje zwiększenie zdolności do retencji wody o nawet 150.000 litrów/ha. To około 30% wody potrzebnej na przyrost 1 tony masy buraka cukrowego.

OrCal® doceniony – Agroprzedsiębiorca 2022

Oprócz wyżej wymienionych, OrCal® posiada wiele innych cech, np.: poprawia strukturę gleby, zwiększa populacje pozytywnych bakterii, np. Azotobakterii i Celulozowych, obniża poziom metali ciężkich w glebie, ma wpływ na wzrost odporności upraw. Wszystkie to powoduje, że staje się idealnym środkiem na poprawę ekonomiki gospodarowania. Właściwości i doświadczenie marki OrCal®, działalność firmy Evergreen Solutions oraz jej właściciela – Janusza Zakrzewskiego zostało dostrzeżone przez Organizatorów i Partnerów 31. Edycji Konkursu Agroprzedsiębiorca 2021-2022. Celem konkursu jest uhonorowanie nieprzeciętnych osób i firm mających wymierny wpływ na rozwój i funkcjonowanie polskiego rolnictwa. Laureaci konkursu są swoistymi wizytówkami polskiego agrobiznesu. Wręczenie nagrody w kategorii Wzorowy Agroprzedsiębiorca odbyło się 10 sierpnia 2022 r. w Belwederze – Rezydencji Prezydenta RP w Warszawie.

Informacje i zamówienia: 880 880 053

www.orcal.pl, www.gielda-nawozowa.pl